Прокуратура хезмәткәренең коррупциягә каршы тору турында лекциясен тыңладылар

2021 елның 15 апреле, пәнҗешәмбе

2021 елның 15 апрелендә Чистай шәһәре прокурорының өлкән ярдәмчесе-юстиция киңәшчесе Салихов Р.Р. Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чистай территориаль органы хезмәткәрләре каршында «Дәүләт граждан хезмәте системасында коррупциягә каршы көрәш» темасына лекция белән чыгыш ясады.

Чара барышында 25.12. «Коррупциягә каршы тору турында» 2008 елның 273-ФЗ номерлы Федераль законның кайбер нигезләмәләре җентекләп каралды.

Лекция башында прокурор ярдәмчесе хезмәткәрләргә әлеге Законда кулланыла торган төп төшенчәләрне җиткерде, дәүләт органнарының коррупциягә каршы торуның нәтиҗәлелеген арттыру буенча эшчәнлегенең төп юнәлешләре, мәнфәгатьләр конфликты, дәүләт вазыйфаларын биләүче затларга салына торган чикләүләр һәм тыюлар, коррупцион хокук бозулар өчен дәүләт хезмәткәрләренең җаваплылыгы турында сөйләде.

Аннары дәүләт хезмәткәрләренең керемнәре, мөлкәтләре һәм мөлкәти характердагы йөкләмәләре турында мәгълүмат бирү тәртибе җентекләп каралды. «Чыгымнар турында мәгълүмат» 2 бүлеген, «Банкларда һәм башка кредит оешмаларында счетлар турында мәгълүмат» 4 бүлеген, «Кыйммәтле кәгазьләр турында мәгълүматлар» 5 бүлеген карап тикшерүгә аерым тукталдылар.

Территориаль орган хезмәткәрләренә керемнәр, милек һәм милек характерындагы йөкләмәләр турында декларацияне тутырганда хаталар җибәрмәскә киңәш ителде.

Лекция ахырында прокуратура хезмәткәре Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чистай территориаль органы хезмәткәрләренең сорауларына җавап бирде.