Кулланучы әлифбасы: сок чыгару техникасын сайлыйбыз

2021 елның 9 июне, чәршәмбе

2021 елның 8 июнендә Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Казан территориаль органы эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге хезмәткәре территориаль органга буйсынган Биектау муниципаль районына барып кайтты.

Районга чыгу кысаларында кулланучылар һәм хуҗалык итүче субъектлар өчен кулланучылар хокукларын яклау, шулай ук кулланучыларга хезмәт күрсәтү сыйфаты һәм культурасы мәсьәләләрендә халыкның хокукый белеме дәрәҗәсен күтәрүгә юнәлдерелгән чаралар комплексы үткәрелде.

Каралган темаларның берсе сок чыгару техникасын сайлауга багышланган иде.

Сәламәт яшәү рәвеше һәм дөрес туклану рәвешенең гомуми популярлыгы дулкынында, яңа чыгарылган соклар рационның аерылгысыз өлешенә әверелә. Тәмле яңа чыгарылган сок яратучыларга йорт өчен көнкүреш техникасы ярдәмгә килә.

Заманча базарда төрле көнкүреш техникасының бик күп төрләре тәкъдим ителгән. Бүгенге көндә шнек һәм үзәкләштерелгәне аеруча популяр. Шнек техникасы – сокны гына түгел, йомшаклыкны да яратучылар өчен иң яхшы вариант. Аның эш принцибы шунда ки, ул иттарткыч сыман продуктны эшкәртә. Иң мөһиме – мондый сокларда файдалы клетчаткалар саклана.

Цитруслылар өчен - бу тип техника һәркемгә диярлек яхшы таныш. Цитруслы электр сок чыгару техникасы вертикаль урнаштырылган моторлы корпустан гыйбарәт, анда лимон яки әфлисунның яртысыннан сок чыгару өчен туры килә торган насадка кидертелә. Алар, югары бәягә карамастан, йорт хуҗалыкларында гына түгел, барларда һәм рестораннарда да популяр.

Сыйфатсыз сок чыгару техникасы сатып алган очракта нишләргә?

Сыйфатлы техника кире кайтарылырга, башка фасондагы шундый ук товарга, күләме, формалары, габаритлары яки комплектациядәге техникага алашынарга мөмкин түгел, чөнки РФ Хөкүмәтенең 2011 елның 10 ноябрендәге 924 номерлы карары белән расланган катлаулы техник товарлар Исемлегенә керә.

Әмма, «Кулланучылар хокукларын яклау турында» 1992 елның 7 февралендәге 2300-I номерлы РФ Законының 18 статьясы нигезендә, техник яктан катлаулы товарга карата кулланучы, анда җитешсезлекләр ачыкланган очракта, сату-алу килешүен үтәүдән баш тартырга һәм шундый товар өчен түләнгән сумманы кире кайтаруны таләп итәргә яки аны шул ук маркадагы (модель, артикул) товарга яки башка маркадагы (модель, артикул) товарга алыштыру турында таләп куярга хокуклы. Тиешле вакыт узгач, әлеге таләпләр түбәндәге очракларның берсендә канәгатьләндерелергә тиеш:

* товарның җитешсезлеген ачыклау;

* товарның җитешсезлекләрен бетерү срокларын бозу;

• гарантия срогының һәр ел дәвамында, гомумән алганда, утыз көннән артык вакыт эчендә, аның төрле кимчелекләрен берничә тапкыр бетерү нәтиҗәсендә, товардан файдалану мөмкинлеге булмау.