«Татарстан Республикасының иң яхшы 100 товары һәм хезмәтләре» конкурсы дәвам итә

2021 елның 10 июне, пәнҗешәмбе

Бу көннәрдә Татарстанда «Татарстан Республикасының иң яхшы 100 товары һәм хезмәтләре» дигән чираттагы ел саен үткәрелә торган бәйге үткәрелә. Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге белгечләре Татарстан Республикасының иң яхшы товарларын һәм хезмәт күрсәтүләрен билгеләүдә катнаша.

Конкурсның төп бурычлары арасында түбәндәгеләр аерылып тора: җитештерүчеләрне югары сыйфатлы һәм конкурентлыкка сәләтле товарлар җитештерүгә стимуллаштыру, базарда үз продукциябезне алга этәрү һәм инновацион-актив җитештерү тирәлеген формалаштыру.

Татарстан Республикасының Этил спирты, алкогольле продукция җитештерүне, әйләнештә йөртүне һәм сыйфатын дәүләт контролендә тотуны тәэмин итү һәм кулланучылар хокукларын яклау буенча дәүләт инспекциясе белгечләре ел саен конкурсның эксперт комиссияләре эшендә түбәндәге номинацияләр буенча катнаша:

- «Ликер-аракы продукциясе; минераль һәм эчәргә яраклы су; сыра һәм алкогольсез продукция»;

- «Икмәк һәм кондитер әйберләре», «Сөт һәм ит продукциясе»;

- «Машина төзелеше»;

- «Төзелеш материаллары, җиңел сәнәгать»;

- «Химия һәм нефть химиясе сәнәгате»;

- «Хезмәтләр».

Конкурска тәкъдим ителгән продукция һәм хезмәтләр эксперт комиссиясе әгъзалары тарафыннан түбәндәге таләпләргә һәм критерийларга туры килү-килмәүгә карап тикшерелә:

- кулланучылар базарында тәкъдим ителгән Россия һәм чит ил аналоглары белән чагыштырганда продукция һәм хезмәт күрсәтүләрнең куллану үзенчәлекләре дәрәҗәсе;

- кулланучылар, сатып алучы оешмалар һәм төбәктә дәүләт контроле һәм күзәтчелеге органнары вәкилләре тарафыннан сыйфатка карата экспертиза-расланган дәгъваларның, шул исәптән хезмәт срогы, ышанычлылык, гарантия сроклары һәм башка күрсәткечләр буенча да, булмау/булмавы;

- тәкъдим ителгән продукциянең/хезмәт күрсәтүләрнең югары сыйфатлы тотрыклылыгы, предприятие-җитештерүче яки хезмәт күрсәтүче оешма тарафыннан сыйфат белән идарә итүнең заманча ысулларын үзләштерү дәрәҗәсе;

- кулланучыларның, сатып алучы оешмаларның уңай бәяләмәләре булу;

- региональ һәм Россия чимал базасын, ресурсларны, комплектлау материалларын, материалларны, энергияне сак тоту материалларын куллану;

- сату күләме динамикасы;

- сату географиясе;

- кулланучыга продукция/хезмәт күрсәтүләрнең аналоглары белән чагыштырганда бәясе;

- Татарстан үзенчәлекләрен товар образында күрсәтү, шулай ук хезмәт күрсәтүнең культура дәрәҗәсе, дизайн чагылышы.

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясендә кулланучылар тарафыннан конкурска тәкъдим ителгән товарлар һәм хезмәтләр күрсәтү исемлеге буенча кисәтүләр һәм экспертиза-расланган дәгъвалар булмады.

Конкурста җиңүчеләргә дипломнар тапшырыла. 1 нче дәрәҗә лауреатларга һәм дипломантларга үз продукциясен маркировкалау өчен конкурс логотибын куллану хокукы бирелә. Ел саен «Татарстан Республикасының иң яхшы товарлары һәм хезмәтләре» каталоглары чыгарыла.

Иң яхшы предприятиеләргә «Татарстан сыйфат лидеры» призы тапшырыла.

«Татарстан Республикасының иң яхшы товарлары һәм хезмәтләре» республика конкурсында җиңүчеләр «Россиянең иң яхшы 100 товары» Программасының федераль этабына тәкъдим ителә.