Кулланучылар хокукларын яклау буенча үткәрелә торган Олимпиада кысаларында Биектау районы укучылары белән очрашу узды

2024 елның 16 сентябре, дүшәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Казан территориаль органы башлыгы Марина Егорова Биектау районы мәктәпләренең педагогик составы белән берлектә 8, 9, 10 һәм 11 сыйныф укучылары белән семинарлар үткәрде.

Чара барышында Кулланучылар хокукларын яклау турындагы законнар укучылар игътибарына аларның үз хокукларын һәм якыннарының хокукларын яклау белән кызыксыну күрсәтү максатларында практик яктан тәкъдим ителде. Укучыларга, бу очракта кем кулланучы булып тора, әлеге очрак кулланучылар хокукларын яклауны регламентлаучы законнарга туры киләме һәм барлыкка килгән ситуациядән ничек чыгарга мөмкин икәнлеге турында фикер йөртеп тормыш мисаллары китерелде.

Алынган белемнәр сыйфатсыз продукция (хезмәтләр) сатып алган (күрсәтелгән) очракта үз хокукларыңны якларга, «Кулланучылар хокукларын яклау турында» РФ Законының хокукый нормаларын гамәлдә кулланырга ярдәм итә, бу ахыр чиктә җәмгыятьтә куллану культурасының үсүенә ярдәм итәчәк.

Укучыларның Олимпиадада катнашу мәсьәләләре буенча фикер алыштылар, аның бәхәссез уңай яклары бар: тәҗрибә һәм белем туплау, дөньяга карашны киңәйтү. Икенчедән, җиңгән очракта да, җиңелү булса да бала бик күп көчле хисләр кичерәчәк - һәм аларны аңларга һәм аларны җиңәргә өйрәнәчәк.

Мөстәкыйль әзерлек укучыларга Олимпиада биремнәрен үтәргә мөмкинлек бирәчәк, ә иң мөһиме, кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә алынган белемнәрне алар гамәлдә куллана алачак.