"Сыйфатсыз ишек өчен 30 000 сум акча түләргә". Фемида хезмәткәре шундый карар чыгарды

2019 елның 19 марты, сишәмбе

Түбән Камада өченче ел рәттән "Гражданлык эше буенча суд процессы" темасына өйрәтү-гамәли интерактив уены уздырыла. 2019 елның 15 мартында Мәскәү гуманитар икътисад университетының Түбән Кама филиалы студентлары, Түбән Кама территориаль органының эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге белгечләре белән берлектә, суд тыңлауларын уздырды. Утырышта тыңлаучылар буларак Түбән Камада яшәүчеләр катнашты, аларга кулланучыда кибеттә сатучыга карата дәгъвалар барлыкка килгән очракта ничек эш итәргә кирәклеге турында күрсәттеләр һәм сөйләделәр. Суд утырышының темасы бергәләп, чынбарлыкта булган хәл материаллары нигезендә сайланды: дәгъва белдерүче бүлмә ишекләрен сатып алган. Ишекләрне китергәннәр, ләкин аларның берсе алсу, икенчесе соры-яшел төсендә булып чыккан. Дустанә рәвештә әлеге аңлашлымаучанлыкны хәл итеп булмаган, шуңа күрә дә туташ Түбән Кама территориаль органы белгечләренә мөрәҗәгать итә. Белгечләр, үз чиратында, дәгъва хатын төзүдә, ә соңыннан судка гариза язуда булышлык күрсәтә. Шулай ук, өченче зат сыйфатында, суд процессында дәүләт органы вәкилләре дә катнаша. Кулланучы эшен җентекләп өйрәнү һәм суд тикшерүе барышында ишекләргә, чыннан да, ике төрле шартнамә буенча заказ бирелүен дәлилләү мөмкин була, ләкин беренчесенең кушымтасында акциядә катнашучы товарның төсе күрсәтелмәгән.  Икенче шартнамә кушымтасында ишекнең төсе, шулай ук аны урнаштыра торган ике кыса комплекты, ике ишеккә дә бер төстәге яңаклар булуы күрсәтелгән. Шуның нигезендә беренче ишекнең дә, икенче ишекнең дә китерелгәндә бер үк төстә булырга тиешлеге хакында күзалларга мөмкин.

Мәсьәлә кулланучы файдасына хәл ителде һәм аның нәтиҗәсе: "30 000 сум күләмендә компенсация түләргә!" – җәмәгать суды фемидасы хезмәткәре кулланучыга шундый карар чыгарды. Әлеге суммага штраф күләменең яртысы һәм әхлакый зыян суммасы кертелгән.

Эшлекле уен гамәлдәге процессуаль хокук нормаларына туры китереп уздырылды.