Сатучылар өчен аңлату эшләре алып барыла

2020 елның 30 октябре, җомга

Без барыбыз да базар мөнәсәбәтләрендә товарлар һәм хезмәтләрдән кулланучылар. Еш кына сатып алган яки берәр оешма тарафыннан башкарылган хезмәтләр сыйфатсыз булырга, ә гомумән, ачыктан-ачык алдашу очраклары булырга. Сатып алучы белән сатучы арасындагы мөнәсәбәтләрне уңышлы җайга салуның нигезе - «Кулланучылар хокукларын яклау турында» законның дөрес үтәлеше, аның нигезендә һәр кулланучы товарның тормыш, сәламәтлек һәм милек өчен сыйфатлы һәм куркынычсыз булуына, товарны кире кайтаруга яки аны алыштыруга, сыйфатсыз товар белән бәйле чыгымнарны, шулай ук әлеге закон бирә торган башка гарантияләрне компенсацияләүгә хокуклы.

2020 елның 29 октябрендә Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Казан территориаль органы эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге хезмәткәре хосусый эшмәкәр А.Э. Гуськованың Лаеш муниципаль районы территориясендә урнашкан сәүдә объектында сатучылар өчен аңлату эшләре үткәрде.

Чараның максатчан юнәлеше булып сатучыга кулланучылар хокукларын яклау турында закон нормаларын, товарларның аерым төрләрен сату Кагыйдәләрен, азык-төлек продуктларының сыйфаты һәм куркынычсызлыгы турында, «Азык-төлек продуктларының сыйфаты һәм куркынычсызлыгы турында» 02.01.2000 ел, № 29-ФЗ Федераль законда билгеләнгән тәртиптә дәүләт теркәвен узган норматив документлар таләпләренә туры китереп җиткерү торды. Нәкъ менә сатыла торган товарларга бәяләрне рәсмиләштерү кагыйдәләре, сатучы һәм товарлар турында аларны дөрес сайлап алуны тәэмин итә торган мәҗбүри һәм дөрес мәгълүмат булу, товарлар турында рус телендә мәгълүмат булу, товар күршелеге, суыткыч җиһазларының температура режимын үтәү, сәүдә залында контроль үлчәүләр булуы, аларга метрологик тикшерү үткәрү, үлчәү чараларын карап тоту, сатучыда сатыла торган азык-төлек продуктларының куркынычсызлыгы турында сертификатларның һәм сыйфат таныклыкларының күчермәләре булу һ. б. турында консультацияләр бирелде.