Казан территориаль органы хезмәткәрләре Милли музейда булдылар

2021 елның 4 мае, сишәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Казан территориаль органы хезмәткәрләре Туган телләр һәм Халыклар бердәмлеге елы кысаларында Татарстанның әйдәп баручы музей үзәгендә һәм Идел буенда иң зур мәдәни-тарихи музейларның берсе - Татарстан Республикасы Милли музеенда булдылар.

Татарстан Республикасы Милли музее - Россиянең иң борынгы музейларының берсе, 1894 елда Казан Шәһәр фәнни-сәнәгать музеена нигез салына. Тамашачылар өчен музейны ачу тантанасы 1895 елның 5 апрелендә була.

Экспозицияләр музей ачылганда Кунак Сарае бинасының бер өлешенә урнашкан. 1895 елда музей өчен махсус бина һәм бинаның фасады, борынгы Сводчатый капламалар һәм анфилада системасын саклаганда (архитектор И.Колмаков) реконструкцияләнә. Парад ишеге скульптура һәм лепнина белән бизәлгән. Җирле халык музейның иҗтимагый әһәмиятен раслады - Казанның борынгы өлешендә, Кремль диварлары һәм шәһәр Думасы бинасы каршындагы мәйданда (хәзер – Казан шәһәре администрациясе бинасы).

Татарстан Республикасы Милли музее бүген үзгәрде, хәзер ул килүчеләрне ачылган музей буларак кабул итә. «Татарстанның борынгы тарихы», «XVIII гасырда Казан губернасы» даими экспозициясенең бүлекләре һәм «Урта гасырларда товар-акча мөнәсәбәтләре» һәм «Татар зәркән бизәнү әйберләре» дигән ике аерым кладовой файдалануга тапшырылган инде. «Урта гасыр тарихы: Идел буе Болгары, Алтын Урда һәм Казан ханлыгы чоры» экспозициясенең иң кызыклы һәм якты бүлекләреннән берсе өстендә эш алып барыла. Якындагы планнарда – экспозициянең тарихи өлешен тәмамлау, музейның бай таксидермик һәм этнографик җыелышларын күрсәтеп, экологик-этнографик экспозиция комплексын булдыру.