«Казан» Агросәнәгать паркында бал дегустациясе узды

2022 елның 25 феврале, җомга

Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көненә багышланган чаралар кысаларында «Казан» Агросәнәгать паркында Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Казан территориаль органы хезмәткәрләре катнашында бал дегустациясе узды.

Бал дегустациясе - бу өлкәдә профессионаллар чагыштырмача күптән түгел, башта Европада - Франция, Италия, Германия, Швейцария, соңрак Россиядә укыта башлаган сәнгать – Франция белгечләре Мишель Гоне һәм Габриель Вашның балны сенсор анализлау методикасын эшләгән. Инде 1987 елда М. Гонда беренче тапкыр дегустация курслары оештыра, аннары бал тасвирлау сүзлеге, балның тәме буенча тасвирлана һәм аларның сортлары ачыклана торган критерийлар системасын төзи. Балга сенсор анализ ясау Италиядә аеруча зур үсеш алган, анда 1991 елда Ауропада беренче профессионаллар – бал Сомельләре гильдиясе оештырылган.

Безнең илдә балның сенсор анализы аналогы булып бал сыйфатын органолептик бәяләү тора. Көн саен азык кулланганда һәр кеше ачык сенсор анализы үткәрә, продуктка аңлаешлы һәм тәмле бәя бирә, шул рәвешле теге яки бу продуктның сыйфаты турында үз (уңай һәм тискәре) тәҗрибәсен туплый.

Белгечләр бал табигый энергия чыганагы булып тора, дип билгеләп үтә. Анда В һәм С, кальций, тимер, магний, фосфор, калий, натрий һәм цинк төркеменең витаминнары бар. Югары сыйфатлы продукт антиоксидантларның күплегенә ия.

Балны сайлаганда, товарда түбәндәге мәгълүматлар булырга тиеш: продуктның исеме һәм җитештерүченең исеме, юридик адресы, бал төре, җыю елы, төрү датасы, брутто һәм нетто массасы, савыттагы продукция берәмлекләре саны һәм Стандартны билгеләү. Аны җитештерүчедән (умарталык) яки турыдан-туры тәэмин итүчедән сатып алу яхшырак.

Бал 20 C тан да югары булмаган температурада сакланырга тиеш, ул турыдан-туры кояш нурлары эләгүдән сакланырга тиеш.

Балны бүлмә температурасындагы суда эретеп кулланырга киңәш ителә. 45 °C тан артыграк температурада җылыту – балның файдалы үзлекләре югалуга китерә.