Парфюмерия продуктларын сайлаганда закон нәрсә ди?

2022 елның 11 октябре, сишәмбе

Сыйфатлы парфюмерия - билгеле бер яшәү рәвешенең мөһим өлеше: үзеңә һәм тирә-юньдәгеләргә хөрмәт, тормышның тәме һәм иң яхшысын сайлый белүнең искиткеч тәме.

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Яр Чаллы территориаль органы хезмәткәрләре «Магнит косметик» кибетенең парфюмерия бүлегендә сатучылар белән профилактик чара үткәрде.

Чара барышында эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге белгечләре кулланучыга парфюмерия-косметика товарларын сатучы нинди мәгълүмат бирергә тиешлеген аңлаттылар. «Кулланучылар хокукларын яклау турында» 07.02.1992 елның 2300-I номерлы РФ Законы нигезендә кулланучыга товарлар турында кирәкле һәм дөрес мәгълүмат бирелергә тиеш, аларны дөрес сайлау мөмкинлеген тәэмин итәргә тиеш. Сатучы сатып алучыга парфюмерия, кельн, парфюм суы исе, шулай ук сатыла торган товарларның башка үзенчәлекләре һәм характеристикалары белән танышу мөмкинлеге бирергә тиеш. Әгәр товар целлофан төргәгендә булса яки имза тасмасы белән төрелсә, сатучы сатып алучыга, целлофанны яки имза тасмасын алып, төргәкнең эчтәлеген тикшерергә тәкъдим итәргә тиеш. Сатучы үзе сатып алучы алдында аэрозол пакетының ничек эшләвен тикшерә. Кулланучы таләбе буенча сатучы аны сатыла торган партиянең парфюмерия-косметик товарларының сыйфатын һәм иминлеген раслаучы документ яки аның күчермәсе, шулай ук тәңгәллек сертификаты белән таныштырырга тиеш. Югарыда күрсәтелгән документларның булмавы, шулай ук товар һәм җитештерүче турында мәгълүматның булмавы сатыла торган парфюмерия-косметика эшләнмәләренең сыйфатын, куркынычсызлыгын һәм килеп чыгышын шик астына куя.

Шулай ук РФ Хөкүмәтенең 31.12.2020 елдагы 2463 нче номерлы «Ваклап сату-сату шартнамәсе буенча сату кагыйдәләрен, озак файдаланудагы товарлар исемлеген раслау турында»гы карарын карадылар.

Чарада катнашучыларның барысына да Яр Чаллы территориаль органының кайнар линия эше турында мәгълүмат бирелде һәм Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясе тарафыннан эшләнгән буклетлар тапшырылды.