2023 елның 1 сентябреннән 108-ФЗ буенча Россиядә алкогольне ничек сатачаклар

2023 елның 31 августы, пәнҗешәмбе

2023 елның 1 сентябреннән Россиянең алкоголь һәм тәмәке базарын шактый үзгәрешләр көтә. Мәсәлән, рестораннар сатылган һәр порция спиртлы эчемлек турында хисап бирергә тиеш була, ә бер пачка тәмәкенең минималь бәясен Хөкүмәт билгеләячәк.

Рестораннар һәм барлар сентябрьдән кибетләр белән беррәттән алкогольне ваклап сату күләме турында мәгълүматны Бердәм дәүләт автоматлаштырылган мәгълүмат системасына (БДАМС) тапшырырга тиеш булачак. 108-ФЗ законына төзәтмәләр кертү инициаторлары мондый карарны көчле алкоголь әйләнешен күләгәдән чыгару кирәклеге белән аңлаталар. БДАМС һәр шешәнең җитештерүчедән сатып алучыга кадәр юлын күзәтергә мөмкинлек бирә. Новеллага аз алкогольле продуктлар керми: бу сыра, сидр һәм әче бал.

Хәзерге вакытта ачылган шешәне рестораннарда сатылган дип билгелиләр, аның акциз маркасын сканерлыйлар, ә шешә сату турындагы актны БДАМСка тәүлек дәвамында җибәрәләр. Сентябрьдән башлап сату вакытында мәгълүмат QR-кодлар ярдәмендә тапшырылачак.

Чеклардагы QR-кодлар белән үзгәрешләр кибеттәге алкогольга да кагылачак. 1 сентябрьдән сатып алучыга спиртлы эчемлекләрнең бәясе һәм күләме генә түгел, ә каты эчемлекләрнең QR-коды күрсәтелгән чек бирергә тиешләр.

Ресторан һәм бар хуҗаларына шуны истә тотарга кирәк, мәгълүматны тапшырмаган өчен административ җаваплылык та булырга мөмкин: юридик затлар өчен 150-200 мең сум штраф. Продукцияне конфискацияләү яки алкогольле продукция әйләнеше өчен лицензияне кире алу мәсьәләсе БДАМСка мәгълүмат бирмәгән өчен өстәмә карала.

2023 елда алкоголь сату: кайчан рөхсәт ителә, ничә яшьтән, төбәкләр буенча үзенчәлекләр.

Гомумфедераль закон нигезендә, Россиядә алкогольне 23:00 сәгатьтән 8:00 сәгатькә кадәр сату тыела. Төбәкләрдә тыюлар озаграк дәвам итә ала. Спиртлы эчемлекләр лицензия буенча һәм маркировкаланган пыяла шешәләрдә генә сатыла. Пластик тарада эчемлекләрне сату да рөхсәт ителми.

Моннан тыш, балалар һәм яшьләр бәйрәмнәрендә көчле алкоголь сату тыела, аны 18 яшькә кадәрге яшьләргә сату катгый тыела. Хәзерге вакытта яшь планкасын 21 яшькә кадәр күтәрү мөмкинлеге турында фикер алышалар.