Чек булмау киртә була алмый

2024 елның 25 марты, дүшәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Түбән Кама территориаль органының эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлегенә кулланучы ярдәм сорап мөрәҗәгать итте:

- Кибетләрнең берсендә төзелеш материаллары сатып алдым, түләү банк картасы белән башкарылды. Кибеттә сатып алганда, товарның артыгы калса, аны кире кайтарырга мөмкин булачак, дип кисәттеләр. Чек булмауга сылтап, сатучы тиешле сыйфатлы товар калдыклары өчен акчаны кире кайтарудан баш тарта. Аның гамәлләре законлымы?

Территориаль орган хезмәткәрләре, чек сатып алучы белән сатучы арасында сатып алу-сату килешүен төзүне раслаучы документ булып тора дип аңлаттылар (РФ Гражданлык кодексының 493 маддәсе). Шул ук вакытта касса чегы булмау кулланучыга товарны кире кайтарудан баш тарту өчен нигез булып тормый (РФ «Кулланучылар хокукларын яклау турында»гы Законның 25 маддәсе). Әгәр сатып алу банк картасы белән түләнгән булса, дәлил итеп интернет-банктан исәп-хисапны алу хезмәт итә ала.

Искәртеп узабыз, РФ Законының 25 маддәсе нигезендә - кулланучы тиешле сыйфатлы азык-төлек булмаган товарны сатып алынган сатучыдан шундый ук сыйфатлы товарга алмаштырырга хокуклы, әгәр күрсәтелгән товар формасы, габариты, фасоны, төсе, зурлыгы яки комплектлау буенча туры килмәсә, ундүрт көн дәвамында, аны сатып алу көнен исәпкә алмаганда, кире кайтарылырга мөмкин. Шуңа күрә артык товар калганда, сатучы сатып алучыга төзелеш материалларының артык берәмлекләрен кабул итүдән баш тартырга тиеш түгел. Әмма предприятиеләр һәм оешмалар үз регламентын булдыруның тулы хокукына ия, шуның ярдәмендә сатып алуны алмаштырырга яки кире кайтарырга мөмкин. Мәгълүмат турыдан-туры сатучы тарафыннан белдерелергә яки сәүдә залларында кассаларда урнаштырылган мәгълүмат таблоларында яки такталарда язма рәвештә тәкъдим ителергә мөмкин.

Әгәр сатучы кулланучының телдән әйтелгән дәгъвасын канәгатьләндерүдән баш тартса, аны язмача рәсмиләштерергә кирәк һәм бу эштә эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге белгечләре ярдәм күрсәтә ала. Берникадәр вакыттан соң Түбәнкамалы мәсьәләне уңай хәл итү турында хәбәр итте.

Кулланучылар хокукларын яклауда консультация яки башка ярдәм алу өчен Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Түбән Кама территориаль органына мөрәҗәгать итәргә мөмкин. Ведомство карамагындагы районнарның адреслары дәүләт мәгълүмат ресурсында урнаштырылган: https://www.tatzpp.ru/tree/show/23102/ .