Өлкән яшьтәге гражданнар өчен консультация чаралары үткәрделәр

2024 елның 24 апреле, чәршәмбе

Кулланучылар өчен планлы чаралар үткәрү кысаларында, Азнакай һәм Әлмәт шәһәрләре сәүдә нокталарында, Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Әлмәт территориаль органы белгечләре кулланучылар, шул исәптән өлкән яшьтәге гражданнар өчен консультация чаралары үткәрделәр.

Чараларны үткәрүнең төп максаты - кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә хокукый мәгълүмат җиткерү һәм кулланучыларның хокукларын яклау мәсьәләләре буенча мәгълүматлылык дәрәҗәсен арттыру.

Белгечләр аңлатканча, әгәр товар яки хезмәт игълан ителгән характеристикаларга туры килмәсә яки сыйфаты туры килмәсә, кулланучы аларны алыштыруны яки акчаны кире кайтаруны таләп итәргә хокуклы. Сатучылар һәм башкаручылар товар яки хезмәт турында тулы һәм ышанычлы мәгълүмат бирергә тиеш, шул исәптән бәяләр, башкару вакыты һәм кире кайтару шартлары турында да. Әгәр товарлар яки хезмәтләр сатып алганда сораулар яки шикләр туса, белгечләр Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Әлмәт территориаль органына аңлатмалар сорап мөрәҗәгать итәргә тәкъдим иттеләр.

Кулланучылар базарында хокук бозуларны кисәтү чараларын гамәлгә ашырып, территориаль орган хезмәткәрләре гражданнар күпләп җыела торган урыннарда профилактика юнәлешендәге мәгълүмати материаллар тараталар.