Укучылар өчен кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә законнарны аңлату буенча лекция үткәрелде

2020 елның 28 октябре, чәршәмбе

«2014-2025 елларга Татарстан Республикасында җәмәгать тәртибен тәэмин итү һәм җинаятьчелеккә каршы көрәш» дәүләт программасын раслау турында» ТР Министрлар Кабинетының 2013 елның 16 октябрендәге 764 номерлы Карарын (үзгәрешләр һәм өстәмәләр белән) үтәү йөзеннән, Подпрограмма-6 максатлары һәм бурычларын тормышка ашыруның көтелгән соңгы нәтиҗәсе булып кулланучылар хокукларын яклау турында закон нигезләре буенча дәресләрдә катнашкан республиканың белем бирү оешмалары укучылары санын арттыру һәм кулланучылар бәхәсләрен судка кадәр тәртиптә җайга салу күләмен арттыру тора. Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Яр Чаллы территориаль органы белгечләре мәктәп укучылары белән ZOOM платформасында дәресләр үткәрә. Бүген «Гали Акыш» исемендәге 84 нче Лицей-интернатның 10 нчы сыйныф укучылары белән дәрес үткәрелде. Укучылар зур кызыксыну һәм энтузиазм белән белгечләрнең лекциясен тыңладылар. Уку барышында укучылар юридик мәгълүмат алдылар, товарларның, эшләрнең, хезмәтләрнең куркынычсызлыгына һәм тиешле сыйфатына карата кулланучының хокуклары белән таныштылар. Кулланучылар хокукларын яклау һәм аны куллану өлкәсен яклау буенча законнарның нигезен белделәр, чөнки базар икътисады шартларында һәр граждан диярлек, товарлар, эшләр һәм хезмәт күрсәтүләр буенча кулланучы ролендә катнаша һәм үз хокукларын хокукый яклауга мохтаҗ. Шулай ук бәхәсләрне судка кадәр тәртиптә җайга салу алгоритмы каралды. Дөрес претензия язу гамәлдәге законнарны белүгә, аерым алганда, кулланучыларның аерым таләпләрен канәгатьләндерү һәм аларны тиешенчә үтәмәгән өчен җаваплылык срокларына туры килә. Әлеге бүлектә судка кадәр претензия эшенең мөһимлеген төгәл аңлау өчен кулланучылар таләпләрен канәгатьләндерү сроклары, күләме, барлыкка килү шартлары һәм башка мәсьәләләр каралды. Ә лекция ахырында балалар белән ел саен Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясе тарафыннан «Кулланучылар хокукларын яклау» дигән темага үткәрелә торган олимпиада турында тагын бер кат сөйләштеләр.