Туган телләр һәм халыклар бердәмлеге елы кысаларында

2021 елның 1 сентябре, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов 2021 нче елны туган телләр һәм халыклар бердәмлеге елы дип игълан итте. Аның максаты - Татарстан Республикасында яшәүче халыкларның туган телләрен, мәдәниятен, гореф-гадәтләрен саклау һәм үстерү, шулай ук республиканың күпмилләтле халкының бердәмлеген ныгыту.

Туган телләр һәм халыклар бердәмлеге елы кысаларында Казанда туган телләрне саклауга һәм үстерүгә юнәлдерелгән мәдәни һәм белем бирү чаралары уздыру планлаштырыла. Алар арасында концертлар, конкурслар, фестивальләр, экскурсияләр, белем бирү учреждениеләрендә дуслык һәм татулык дәресләре һәм башкалар бар.

Татарстан Республикасы көнен һәм Шәһәр көнен бәйрәм иткәндә Яр Чаллы шәһәрендә узган «Осталар шәһәре» Бөтенроссия халык-сәнгать һөнәрчелеге, һөнәрчелек һәм декоратив-гамәли сәнгать фестивале республика халыклары көнкүрешенә кагылырга ярдәм итә торган чараларның берсе булып тора.

Шунда ук «Акварель-2021» чәчәкләр бәйрәме дә узды, анда төрле төсләрдән ясалган яраткан әкият геройлары белән фотога төшәргә мөмкин иде.

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Казан территориаль органы хезмәткәрләре Туган телләр һәм халыклар бердәмлеге елы кысаларында әлеге чараларда бик теләп катнаштылар. Катнашучыларны иҗади эшләрнең ни дәрәҗәдә төрле була алуы, бер үк әкиятне яки хикәяне кабул итү ни дәрәҗәдә төрлечә кабул итү мөмкинлеге гаҗәпләндерде.