декабрь, 2021 ел
чәршәмбе

Татарстан Республикасында 2021 елда игълан ителгән «Туган телләр һәм Халыклар бердәмлеге» елына багышланган чаралар үтәкәрү кысаларында Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Әлмәт территориаль органы хезмәткәрләре 2021 ел өчен Сөләйманова исемендәге премия лауреатларын бүләкләү тантанасында катнашты. Премия «Татнефть» компаниясе тарафыннан Татарстан Язучылар берлеге инициативасы белән 2006 елда гамәлгә куелган иде. Премияләрне тапшыру көне Әлмәттә шигърият бәйрәменә әверелде.

пәнҗешәмбе

2021 елның 29 сентябрендә Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чистай территориаль органы бинасында хезмәткәрләр арасында Туган телләр һәм халыклар бердәмлеге елына багышланган «Туган тел - синең күңелең, синең дөньяң, синең нурың» дигән темага викторина үткәрелде. Чараның максаты - туган телгә сакчыл карашны саклау.

дүшәмбе

«И Туган тел, и матур тел, әткәм-әнкәмнең теле!

Дөньяда күп нәрсә белдем син туган тел аркылы»

Казан шәһәре Башкарма комитеты метрода милли этник символикада рәсмиләштерелгән гадәти булмаган поездны күрергә мөмкин, дип хәбәр итә. Мондый поезд Туган телләр һәм халыклар бердәмлеге елы мирасына әверелде. Һәр вагон төрле телләрдә рәсмиләштерелгән, мәсәлән, татар, рус, мари, чуаш һ.б. вагоннар тышкы якта гына түгел, эчтән дә млли бизәлгән. Мондый вагоннарда шәһәр халкы һәм кунаклары лингвистик фәннең кызыклы фактларын белә, яңа сүзләр өйрәнә яки әдәби әсәрләрдән өзекләр укый алачак. Шулай ук төрле телләрдә мәхәббәт аңлатуның ничек яңгыравын ишетергә мөмкин булачак. Үзенчәлекле поезд ел ахырына кадәр йөриячәк.

дүшәмбе

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов 2021 елны Туган телләр һәм Халыклар бердәмлеге елы дип игълан итте. Аның максаты - Татарстан Республикасында яшәүче халыкларның туган телләрен, мәдәниятен һәм гореф-гадәтләрен саклау һәм үстерү, шулай ук республиканың күпмилләтле халкының бердәмлеген ныгыту.

сишәмбе

Яр Чаллы территориаль органы хезмәткәрләренең гаиләләре Туган телләр һәм халыклар бердәмлеге елына багышланган чараларда актив катнашалар. Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Яр Чаллы территориаль органы эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлегенең әйдәп баручы белгече Лилия Камалова гаиләсе белән Болгар шәһәрендә булды.

чәршәмбе

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов 2021 нче елны туган телләр һәм халыклар бердәмлеге елы дип игълан итте. Аның максаты - Татарстан Республикасында яшәүче халыкларның туган телләрен, мәдәниятен, гореф-гадәтләрен саклау һәм үстерү, шулай ук республиканың күпмилләтле халкының бердәмлеген ныгыту.

август, 2021 ел
җомга

Татарстан Республикасында Туган телләр һәм халыклар бердәмлеге елы кысаларында Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Яшел Үзән территориаль органы хезмәткәрләре Каюм Насыйри исемендәге архитектура-этнография комплексында булдылар.

сишәмбе

27 июнь көнне Лениногорск районының Мордва Кармалкасы авылында ел саен үткәрелә торган мордва халкының борынгыдан килгән «Балтай»  бәйрәме үткәрелде.

дүшәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясендә Туган телләр һәм халыклар бердәмлеге елына багышланган чаралар кысаларында рус шагыйре Александр Пушкин әсәрләре буенча рәсем һәм кул эшләре конкурслары һәм «Туган телнең матурлыгы һәм бөеклеге» темасына иншалар конкурсы үткәрелде.

сишәмбе

Табиб һөнәренә һәрвакыт зур хөрмәт белән карыйлар. Кешелек үсеше аннан башка мөмкин түгел бит. Табиб һөнәре дөньяда иң борынгы һөнәрләрнең берсе, һәм хәзерге вакытта ул бөтен җирдә дә кирәк. Безнең һәркайсыбыз гомерендә бер генә тапкыр булса да табибка ярдәм сорап мөрәҗәгать иткәндер. Кеше гомеренең иң башында ук – сабый туганда табиблар катнаша бит. Ә заманча сәламәтлек саклау өлкәсе һәм табибларның тырышлыгы авыруларны дәвалауга һәм кеше сәламәтлеген саклауга гына түгел, ә төрле авыруларны кисәтүгә дә юнәлдерелгән.