Яр Чаллы территориаль органы белгечләре Мамадыш шәһәре базарында кизү тордылар

2021 елның 15 сентябре, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Яр Чаллы территориаль органы белгечләре Мамадыш муниципаль районында тулы бер чаралар комплексы үткәрде. Чараларның төп максаты - район халкына гамәлдәге законнарны аңларга ярдәм итү, кулланучылар базары өлкәсендә аларның хокукый белемен арттыру.

Базарда кизү тору дәвамында эшмәкәрләр һәм кулланучылар белән аралашу булды. Чара барышында кулланучылар хокукларын яклау белән бәйле конкрет ситуацияләр һәм аларны хәл итүнең оптималь вариантлары каралды. Чара үткәрү кысаларында кулланучылар мөнәсәбәтләре өлкәсендә актуаль темаларга мәгълүмати белешмәлекләр таратылды: «Кулланучының тиешле сыйфатлы товарны алмашуга һәм кире кайтаруга хокукы», «Алышынырга тиеш булмаган сыйфатлы азык-төлек булмаган товарлар исемлеге», «Претензияне ничек дөрес төзергә» һәм башкалар.

Буклетларның таратылуы мәгълүмати-аңлату эше булып тора. Белешмәлекләрдәге мәгълүмат тар юнәлешкә ия, бу кулланучыга кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә үзен кызыксындырган сорау буенча тиз арада җавап алырга һәм аны нәтиҗәле хәл итәргә мөмкинлек бирә.

Үсеш һәм координацияләү бүлеге хезмәткәрләре «Магнит» һәм «Пятерочка» кибетләрендә 188 төр продукция буенча бәяләр мониторингы үткәрде. «Пятерочка» кибетендә кибет җитәкчесе һәм хезмәткәрләре белән консультация эше үткәрелде. Яңгыраган сораулар арасында: азык-төлек товарларының җитешсезлекләрен ачыклаганда кулланучылар хокуклары; сатып алучыларны товарга карата бәяләрне ялгыштыруга бәйле мәсьәләләр бар. Товарларның аерым төрләрен сату кагыйдәләре буенча тулы җаваплар бирелде. Алга таба бүлек хезмәткәрләре шәһәр кибетләрендә беренче чиратта кирәк булган 24 азык-төлек продуктларына бәяләр мониторингын, «АБ ИнБев Эфес» АҖ, «Булгарпиво» ААҖ һәм «Белый кремль» сыра кайнату заводы җитештергән сыраның ваклап сату челтәрендә күрсәтелүенә мониторинг үткәрделәр.

Мондый күчмә чаралар Яр Чаллы территориаль органы белгечләре тарафыннан ай саен үткәрелә. Теләүчеләр кулланучылар базары өлкәсендә килеп туган барлык сораулар буенча кайнар линия телефонына (8 (8552) 71-43-03) мөрәҗәгать итә алалар.