Балтач районында, онлайн режимда, ачык тыңлаулар узды

2021 елның 7 октябре, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органы, контрольлек итүче субъектлар тарафыннан мәҗбүри таләпләрне бозуларны кисәтү максатыннан чыгып, 2021 елның 9 аенда алкогольле һәм спиртлы продукцияне ваклап сату өлкәсендә Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органы контроль-күзәтчелек эшчәнлегенең хокук куллану практикасы нәтиҗәләрен, хуҗалык итүче субъектлар тарафыннан кертелә торган типик хокук бозуларны күзәтү мәсьәләсе буенча гавами тыңлаулар үткәрде. Ачык тыңлауларда Балтач районында алкогольле һәм спиртлы продукция әйләнеше өлкәсендә үз эшчәнлеген алып баручы оешмалар да катнашты.

Чарада Балтач муниципаль районы башкарма комитеты җитәкчесенең беренче урынбасары Илшат Солтан улы Галимуллин, Башкарма комитет, Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органы хезмәткәрләре һәм Балтач районы территориясендә эшмәкәрлек эшчәнлеген алып баручы хуҗалык итүче субъектлар вәкилләре катнашты.

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органы начальнигы Булат Кадыйров Балтач районы территориясендә 2021 елның 9 ае йомгаклары буенча контроль-инспекция эшчәнлегенең төп күрсәткечләре, алкогольле продукцияне сату өлкәсендәге законнардагы үзгәрешләр, шул исәптән БДАМС системасында продукцияне теркәү, лицензияләү һ.б. турында сөйләде. Аларны булдырмау өчен киңәшләр бирелде. Административ штрафларны вакытында түләү мәсьәләсенә аерым игътибар бирелде. Дәүләт контроленең (күзәтчелегенең) аеруча киң таралган төрләре өчен федераль дәүләт контроле (күзәтчелеге) органнары карарларына судка кадәр шикаять бирү тәртибе аңлатылды. Моннан тыш, алкогольле продукцияне ваклап сатуга һәм алкогольле продукцияне ваклап сатуга лицензияне алу, озайту һәм яңадан рәсмиләштерүгә гаризаларны Татарстан Республикасы Дәүләт хезмәтләре сайты аша электрон рәвештә тапшырырга тәкъдим ителде.

Нәтиҗә:

Чарада катнашучыларга тәкъдимнәр, искәрмәләр һәм сорауларны контрольлек итүче орган адресына җиткерү мөмкинлеге бирелде. Чара ахырында хуҗалык итүче субъектларны кызыксындырган мәсьәләләр буенча тиешле консультацияләр һәм киңәшләр бирелде.

Барлык катнашучыларга, хуҗалык итүче субъектлар вәкилләрен дә кертеп, алкогольле һәм спиртлы продукцияне легаль булмаган сату очракларына юл куймау максатыннан чыгып, «Халык контроле» дәүләт мәгълүмат системасы мөмкинлекләрен активрак кулланырга киңәш ителде. Эшмәкәрләр игътибарына Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясе сайтының «Дәүләт контроле (күзәтчелеге)» бүлегендә урнаштырылган профилактик материаллар тәкъдим ителде.