КФУның Икътисад факультеты студентлары белән очрашу узды

2022 елның 19 мае, пәнҗешәмбе

16 майда Казан федераль университетының Яр Чаллы институтында Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чаллы территориаль органы эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге начальнигы икътисадый бүлек укучылары белән очрашты. Чара «Кулланучылар хокукларын судка кадәр яклау» темасына лекция һәм гамәли дәрес форматында узды.

Чара барышында тыңлаучыларга «Кулланучылар хокукларын яклау» РФ Законының барлыкка килү тарихы турында сөйләделәр, кулланучыларның төп хокуклары һәм бурычлары турында сөйләштеләр. Законның иң актуаль маддәләре каралды: сыйфатсыз товар сатып алганда кулланучының тиешле сыйфатта товарны алыштыруга хокукы, алыштырырга тиеш булмаган сыйфатлы азык-төлек булмаган товарлар исемлеге; товарны сатуның дистанцион ысулы турында; товарның җитешсезлекләренә карата дәгъва белдерү сроклары һәм товарның җитешсезлекләрен бетерү турында сүз барды. Техник яктан катлаулы товарлар сатып алганда кулланучыларның хокуклары һәм бурычлары конкрет мисалларда тикшерелде.

Практик дәрестә сатучы белән кулланучы арасында килеп чыккан бәхәсле ситуацияләрне тикшерә алдылар. Студентлар кулланучылар базары өлкәсендә үзләрен кызыксындырган сорауларга җаваплар алдылар, һәм чарада иң актив катнашучылар призлар белән бүләкләнде.

Чараны оештыручы, КФУның Яр Чаллы институты доценты Наталья Жарина әлеге очрашу өчен рәхмәт белдерде һәм уртак нәтиҗәле хезмәттәшлекнең дәвам ителүен теләде.