Россия кооперация университетының Казан кооператив институты студентлары өчен семинар оештырылды

2022 елның 12 октябре, чәршәмбе

Кулланучылар грамоталылыгын арттыру максатларында, шулай ук «2014-2025 елларга Татарстан Республикасында кулланучылар хокукларын яклауның комплекслы системасын үстерү» ярдәмче программасын гамәлгә ашыру һәм студентлар арасында кулланучылар хокукларын яклау турындагы законнарны популярлаштыру, аларда хокукый белемнәр һәм гамәли күнекмәләр формалаштыру максатларында кулланучыларның белемен арттыру максатларында Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Казан территориаль органының эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге хезмәткәре 2022 елның 11 октябрендә Россия кооперация университетының Казан кооператив институтының 4 нче курс студентлары белән дәрес үткәрде.

Кулланучылар хокукларын яклау турындагы законнар, үз хокукларын һәм якыннарының хокукларын яклау белән кызыксыну уяту максатыннан, укучылар игътибарына практик алымнар тәкъдим ителде. Укучылар бу очракта кулланучы кем икәнлеген, әлеге очрак кулланучыларның хокукларын яклауны регламентлаучы законнарга кертелгәнме-юкмы һәм барлыкка килгән ситуациядән ничек чыгарга мөмкин икәнлеге турында фикер алыштылар, тормыштан мисаллар каралды.

Укучыларны товар сатуның дистанцион ысулы белән бәйле кулланучылар хокуклары кызыксындырды. Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 31.12.2020 елның 2463 номерлы карары белән расланган ваклап сату-сату шартнамәсе буенча товарлар сату кагыйдәләрен карадылар.

"Кулланучылар хокукларын яклау турында" РФ Законы кирәк булганда файдаланырга мөмкин булган һәркем өчен өстәл китабы булырга тиеш.

Укучылар шулай ук «кулланучы», «сатучы», «башкаручы», «яраклылык срогы», товарның сыйфаты төшенчәләре белән таныштылар. Кулланучыларның нинди хокуклары закон белән регламентлануы турында аңлатмалар бирелде.