Нурлат районында кулланучылар хокукларын аңлату буенча берничә чара уздырылды

2023 елның 17 марты, җомга

Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көне кысаларында, халыкның хокукый белемен арттыру һәм кулланучылар базарында хокук бозуларны кисәтү максатыннан, Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чистай территориаль органы һәм ТР буенча Роспотребнадзор идарәсе белгечләре тарафыннан кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә законнарны аңлату буенча берничә чара үткәрелде: «Пятерочка» кибетендә кулланучылар өчен консультация өстәле, «Эльдорадо» кибете хезмәткәрләре өчен укыту семинары, базарда кизү тору, аграр техникум студентлары өчен лекция.

Чараларда катнашучылар белән Хөкүмәтнең 2020 елның 31 декабрендәге 2463 номерлы карары белән расланган ваклап сату-алу килешүе буенча товарлар сату кагыйдәләрен карадылар.

Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көне кысаларында кулланучыларның чиста энергиягә (энергетик чиста йортлар, энергетик чиста транспорт, чиста электр белән тәэмин итү) керүне арттыруга юнәлтелгән хокукларын һәм мөмкинлекләрен киңәйтү мәсьәләләре каралды. Экологик чиста азык-төлек, балалар киемнәре, җиһазлар сайлауның өстенлекләре каралды.

Халыкка чиста энергиягә күчүгә өлеш кертү мөмкинлеге турында хәбәр ителде, чөнки алар базарда катнашучылар, чөнки нәкъ менә кулланучылардан экологик чиста товарларга күчү бәйле, шуның белән экологик булмаган әйберләрне җитештерү, куллану һәм утильләштерү аркасында барлыкка килгән пычранулардан һәм токсиннардан котылып калырга мөмкин.

Чара барышында Кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә төрле тематикалы белешмәлекләр һәм «Татарстан кулланучысы хәбәрләре» газетасы номерлары таратылды.