Яшел Үзән шәһәре Башкарма комитетында түгәрәк өстәл уздырдылар

2023 елның 17 марты, җомга

2023 елның 17 мартында ТР Яшел Үзән муниципаль районы Башкарма комитетында Кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендәге актуаль мәсьәләләр буенча «Консул», «Хокук кулланучы», «Яшел Үзән шәһәренең кулланучылар хокукларын яклау үзәге» иҗтимагый оешмалары вәкилләре белән киңәшмә узды. Чарада шулай ук ТР Яшел Үзән районы буенча Роспотребнадзор идарәсе вәкиле һәм Яшел Үзән шәһәре Башкарма комитеты белгече катнашты.

Түгәрәк өстәл артында кулланучылар очраткан көнүзәк проблемалар турында фикер алыштылар. Кулланучылар ихтыяҗына тискәре йогынты ясаучы һәм икътисади үсешкә зыян китерүче төп проблема булып сатучыларның намуссыз гамәлләре, алдау схемалары һәм кулланучыларны алдау кала. Иҗтимагый оешма вәкилләре кредитлар биргәндә өстәмә хезмәтләр керткәндә финанс оешмалары белән эшләү тәҗрибәсе һәм кулланучыларга ярдәм итү практикасы белән уртаклаштылар.

2023 елда Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көне девизы итеп «Экологик чиста энергиягә күчү аша кулланучыларның хокукларын һәм мөмкинлекләрен киңәйтү» игълан ителде. Шул ук вакытта кулланучыларның хокукларын һәм мөмкинлекләрен яклау һәм киңәйтү һәрвакыт сәламәт, тотрыклы әйләнә-тирә мохитне тәэмин итү, ресурсларны гадел бүлү һәм кулланучылар буларак кешеләр өчен эшләүче икътисади системалар булдыру белән бәйле иде. Безгә кыска вакыт эчендә экологик чиста товарларга күчү мәслихәт, югыйсә без экологик булмаган әйберләрне җитештерү, куллану һәм утильләштерү аркасында барлыкка килгән пычрану һәм токсиннар белән бөтен дөньяны әйләндереп алачакбыз.