Болгар шәһәрендә яшәүчеләргә бүләк сертификатын куллану тәртибе аңлатылды

2023 елның 6 июне, сишәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чистай территориаль органы белгече «Громада» сәүдә комплексында кизү тору барышында Болгар шәһәрендә яшәүчеләргә кулланучылар хокукларын яклау турындагы закон нигезләрен һәм бүләк сертификатын куллану үзенчәлекләрен аңлатты.

Бүләк сертификаты - сату ысулы, аны еш кына бүләккә дип алалар. Бу бүләкнең үзенчәлекләре шунда ки, нәрсә бирергә, бүләк ошармы, юкмы дип уйларга кирәкми, чөнки котланган кеше аны үзе сайлаячак.

Әмма бүләк сертификатларын кулланганда кулланучыларда еш кына сораулар туа.

Бүләк сертификатлары кибетләрдә акча белән беррәттән кабул ителә. Бүләк сертификаты өчен түләнгән сумма киләчәктә товар (хезмәт) өчен түләүнең авансы булып тора. Димәк, сертификатның номиналь бәясе өчен сез товарлар яки хезмәтләр алырга хокуклы.

Ләкин, һәр сертификатның вакыты бар. Аның гамәлдә булу вакыты тәмамлангач, кибет сертификатны түләү хисабына кабул итүдән баш тарта ала, әмма сертификат бәясе күләмендә сезнең авансны үзенә калдыра алмый. Бу нигезсез баю дип саналачак. Кулланылмаган акчаны бүләк сертификатыннан 3 ел эчендә кайтаруны таләп итәргә мөмкин – бу судка мөрәҗәгать итү өчен гомуми дәгъва срогы.

Еш кына сәүдә компанияләре сертификат бәясеннән файдаланылмаган сумма юкка чыга дип хәбәр итә. Мәсәлән, 2000 сумлык сертификат булса, ә товарны 1500 сумга алган булсалар, 500 сум аерманы кибет кире кайтарырга теләми. Бу законсыз. Кибет аванс алганга күрә, ул кулланучыга бу суммага товарлар бирергә яки акчаны кире кайтарырга тиеш.

Бүләк сертификатына сатып алынган сыйфатсыз товарны кибеткә кайтарганда, кулланучы товарның бөтен бәясен акча белән кайтаруны таләп итәргә хокуклы. Кайбер кибетләр сыйфатсыз товарның бәясен бүләк сертификаты белән кайтаруны таләп итсәләр, яки товарны алмаштыруны гына тәкъдим итәләр. Бу законсыз, чөнки РФ Законы буенча «Кулланучылар хокукларын яклау турында» конкрет таләпне сайлау хокукы (кайтару, алмашу) сатып алучыга карый.

Әгәр бүләк сертификатына формасы, габаритлары, фасоны, төсе, күләме яки комплектлашуы буенча туры килмәгән сыйфатлы товар сатып алынса, кулланучы 14 көн дәвамында, сатып алу көнен исәпкә алмаганда, аны алмаштырырга хокуклы. Әгәр дә әйләнеш көнендә шундый ук товар сатуда булмаса, кулланучы кире кайтарылган товар өчен акча таләп итәргә хокуклы.