Бөгелмә районында халык тыңлаулары узды

2023 елның 23 июне, җомга

2023 елның 23 июнендә Бөгелмә районында Бөгелмә муниципаль районының хуҗалык итүче субъектлары белән алкогольле һәм спиртлы продукцияне ваклап сату өлкәсендә хокукны куллану һәм административ практика мәсьәләләре буенча ачык чара уздырылды.

Чарада Бөгелмә муниципаль районы Башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары Г.М. Рәхимова, шулай ук шәхси эшмәкәрләр һәм юридик затлар – алкоголь базарында катнашучылар катнашты. Чарада барлыгы 40тан артык кеше катнашты.

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Әлмәт территориаль органы башлыгы Миләүшә Михеева катнашучыларга 2022-2023 еллар йомгаклары буенча контроль-күзәтчелек эшчәнлеге нәтиҗәләре, шул исәптән профилактика чаралары турында мәгълүмат җиткерде. Хуҗалык итүче субъектлар тарафыннан еш күзәтелгән хокук бозулар турында җентекләп фикер алыштылар. Бу, алкоголь продукциясе әйләнешен ЕГАИСта тиешенчә исәпкә алмау; МРЦны түбәнәйтү фактлары декларацияләү тәртибен бозу һ.б.

Эшмәкәрләрдән түбәндәге сораулар килде:

- район авылларында яшәүчеләр өчен ЕГАИСка продукция кабул итү срокларын (Интернет куәтен исәпкә алып 3 эш көненә кадәр) яңадан карап чыгу мөмкинлеге турында;

- сәүдә объектлары буенча сыра һәм сыра эчемлекләрен декларацияләү тәртибе турында;

- профилактик визитлар үткәрүдән баш тарту мөмкинлеге турында һ. б.

Хуҗалык итүче субъектлардан килгән барлык сорауларга тиешле аңлатмалар бирелде. Региональ һәм федераль дәрәҗәдә судка кадәр шикаять итү тәртибе каралды (шул исәптән слайдлар кулланып).

Чара ахырында гражданнарга тикшерүләр үткәргәндә һәм кисәтү алган очракта эшмәкәр хокуклары турында мәгълүмат бирү максатыннан катнашучылар Контроль-күзәтчелек һәм рөхсәт бирү эшчәнлеге өлешендә ярдәм чаралары турында методик тәкъдимнәр белән таныштылар.