Кама Аланында профилактик визит үткәрелде

2023 елның 24 августы, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Түбән Кама территориаль органы контроль-инспекция бүлеге белгечләре тарафыннан Түбән Кама районының Кама Аланы шәһәрчегендә хуҗалык итүче субъектларга атналык мониторинг үткәрелде, аның барышында республикада 2023 елның 1 апреленнән старт алган «Честный знак» аша кегаларда сыра эзләү механизмын эшкәртү буенча экспериментка аерым игътибар бирелде.

Сыра җитештерүчеләр һәм тәэмин итүчеләр кегларга кодлар куярга һәм аларга универсаль тапшыру документларын бәйләргә тиеш. Бу экспериментта катнашу ирекле. Практика күрсәткәнчә, хуҗалык итүче субъектлар анда бер-берсеннән калышмыйча рәхәтләнеп катнашалар. Күпләр сатып алучыларның ышанычы артты диләр. Мәсәлән, һәркем «Честный знак» мобиль кушымтасы ярдәмендә чектагы QR кодны сканерлап, кеганың эчтәлегенең чынлыгына инана ала.

Мониторинг кысаларында алкогольле продукцияне ваклап сату өлкәсендә реаль дәүләт күзәтчелеген оештыру һәм гамәлгә ашыру белән бәйле мәсьәләләр буенча консультация үткәрелде. Мондый чаралар алкоголь базары мәсьәләләрендә эшмәкәрләрнең хокукый белемнәрен арттыра.