Кулланучыга тиешле сыйфатсыз электр пиласын алыштыру хокукы аңлатылды

2024 елның 15 апреле, дүшәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чистай территориаль органына Чистай районында яшәүче кулланучы сыйфатсыз электр пиласын сатып алуга бәйле бәхәсле мәсьәләне хәл итүдә консультация сорап мөрәҗәгать итте. Товар узган елның көзендә сатып алынган булган, ләкин бу чорда ул бер үк кимчелек белән ике тапкыр гарантия ремонтына тапшырылган. Бу юлы товарда кабат кимчелекләр барлыкка килгән. Сатып алучы аны ремонтлаудан туеп, сорау бирде:

- Аны алыштыруны таләп итеп буламы?

Кулланучыга «Кулланучылар хокукларын яклау турында» РФ Законының 18 статьясы аңлатылды. Электрлаштырылган корал техник яктан катлаулы товарларга карый. Сатып алганнан соң унбиш көн узгач, товарда кимчелекләр килеп чыккан очракта, кулланучының таләпләре түбәндәге очракларның берсендә канәгатьләндерелергә тиеш:

- товарның җитди җитешсезлеген ачыклау;

- әлеге закон нигезендә билгеләнгән товар җитешсезлекләрен бетерү срокларын бозу;

- һәр ел дәвамында товарны гарантия срогы белән утыз көннән артык куллану мөмкин түгел, чөнки аның төрле кимчелекләре күп тапкырлар бетерелгән.

Бу очракта күп тапкырлар ачыклана торган дефект ачыктан-ачык мөһим сәбәп булып тора. Шуңа бәйле рәвештә, кулланучы аны шул ук маркалы товарга яки сатып алу бәясен тиешле яңадан исәпләү белән башка маркалы товарга алыштыруны таләп итәргә хокуклы.

Кулланучыга дәгъва әзерләүдә Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чистай территориаль органы белгечләренең хокукый ярдәменнән файдаланырга тәкъдим ителде.