Казан шәһәренең үзәк базары территориясендә дежурлык уздырдылар

2021 елның 24 феврале, чәршәмбе

24.02.21 Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Казан территориаль органы хезмәткәре «Казан шәһәренең үзәк базары» ААҖ территориясендә дежурлык үткәрде. (Адрес: Казан шәһәре, М. Межлаук ур., 13).

Әлеге чара барышында, хезмәткәрләр кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә гамәлдәге законнарны аңлаттылар, шулай ук законнардагы үзгәрешләр, аерым алганда, РФ Хөкүмәтенең 2020 елның 31 декабрендәге гамәлдәге карары турында үз көченә кергән хуҗалык итүче субъект вәкилләренә җиткерделәр «Ваклап сату-алу шартнамәсе буенча товарлар сату кагыйдәләрен, кулланучының мондый товарны ремонтлау яки алыштыру чорында шушы ук төп куллану үзенчәлекләренә ия булган товарны түләүсез бирү турында таләбе кагылмый торган озак файдаланудагы товарлар исемлеген, шулай ук Россия Федерациясе Хөкүмәтенең кайбер актларына үзгәрешләр кертү турында»гы 2463 номерлы карары белән расланган.

Кулланучының аерым таләпләрен карау сроклары, претензияләр һәм шикаятьләрне карау сроклары да читләтеп үтелмәде.

«Татарстан Республикасында яңа коронавирус йогышлы авыруы таралуны булдырмау чаралары турында» 19.03.202020 ел, № 208 Татарстан Республикасы Министрлар кабинеты карары гамәлдәге булып тора, димәк, Татарстан Республикасының барлык гражданнары әлеге норматив-хокукый актны үтәргә тиеш.

Чара барышында катнашучыларга кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә гамәлдәге законнар аңлатылган буклетлар һәм «Вестник потребителя Татарстана» газетасы өләшенде.