«Товарлар һәм хезмәтләрнең цифрлы базары»: анкеталаштыру нәтиҗәләре

2021 елның 9 марты, сишәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Казан территориаль органы 2021 елның 1 мартыннан 5 мартына кадәр анкеталау үткәрде.

Әлеге анкета Россия Федерациясе Президенты тарафыннан игълан ителгән «Мәгълүмати системалар һәм технологияләр» елына, шулай ук Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көненә туры китерелгән.

Аны үткәрү барышында югары уку йортлары (укучылар да, хезмәткәрләр дә), шәхси эшмәкәрләр дә, шулай ук хуҗалык итүче субъектлар вәкилләре дә катнаша.

Анкетада барлыгы 87 кеше катнашты.

Шулай итеп, «товарлар, хезмәтләр, эшләр сатып алганда дистанцион ысул белән файдаланасызмы?» дигән сорауга сораштырылучыларның 88% уңай җавап бирде. Бу азык-төлек һәм азык-төлек булмаган товарларны ваклап сату секторы үсеше белән дә, яңа коронавирус инфекциясе таралу белән дә бәйле. Интернеттагы «Шоппинг», азык-төлек продуктларын китереп бирү кебек хезмәтләр киң таралыш алды. Уңайлылык һәм тизлек - кешеләр товарлар һәм хезмәт күрсәтүләр өчен түләү яки сатып алу өчен Интернет-мәйданчыкларны куллануга мөрәҗәгать итә торган сәбәпләр.

Гомумән алганда, респондентларның 71%ы товарлар сатып алганда, 29%ы хезмәт күрсәтү буенча Интернеттан файдаланган.

Кулланучыларның 87%ы элемтә хезмәтләре өчен түләгәндә дистанцион ысул белән файдаланды, 10%ы - ТКХ хезмәтләре өчен түләгәндә, кредитлар рәсмиләштерү буенча – 1%ы, авиабилетлар рәсмиләштергәндә - 1%ы, кулланучыларның 1% ы башка хезмәтләргә гариза биргәндә дистанцион ысулны сайлаган.

Респондентларның күпчелеге (95,5%) Интернет челтәре аша җитештерелгән сатып алу һәм хезмәтләрдән канәгать калуларын белдерде. Аз өлеше (4,5% тан кимрәк) сатып алудан канәгать булмавын хәбәр итте.

Кулланучылар ягыннан товарны китереп җиткерү һәм хезмәтләр күрсәтү срокларын үтәмәү аеруча зур ризасызлык уята.

Респондентларның барысы да азык-төлек булмаган товарлар, нигездә, кием-салым, аяк киеме сатып алган, әмма азык-төлек продуктлары сатып алу өлеше дә арта - 18% ка якын.

Респондентларның җавапларына анализ күрсәткәнчә, дистанцион ысулны куллану нәтиҗәләреннән канәгать булмаган барлык кулланучылар сатучыга һәм башкаручыга тиешле дәгъва белән мөрәҗәгать иткән һәм судка дәгъва белдермәгән, әмма кулланучының законлы таләпләрен канәгатьләндерү һәм суд тикшерүенә кадәр кулланучыларның 4 проценты гына җиткән, бу – якларның килеп чыккан бәхәсләрне судка кадәр тәртиптә җайга салырга тырышуларын күрсәтә.

Анкетада катнашучыларның җавапларын анализлаудан күренгәнчә, гомумән алганда, кулланучылар бирелгән темага карата белем дәрәҗәсен күрсәттеләр -уртачадан югарырак һәм дистанцион ысул нәтиҗәләреннән канәгать.