Кулланучыга срогы чыккан товарны сатып алганда гамәлләр алгоритмын аңлаттылар

2022 елның 7 декабре, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чистай территориаль органы хезмәткәре Халыкара инвалидлар көненә багышланган чаралар үткәрү кысаларында Спас районы КФҮ ДБУда кулланучылар өчен консультация өстәле оештырды. Чара вакытында Кулланучылар хокукларын яклау турында гамәлдәге законнар аңлатылды, Әлеге темага белешмәләр, брошюралар таратылды, шулай ук «намус һәм намус белән яшәү» дигән коррупциягә каршы тема буенча фикер алышынды.

Мәсәлән, бер кулланучыга срогы чыккан товарны сатсалар, нәрсә эшләргә кирәклеге аңлатылды. «Кулланучылар хокукларын яклау турында» 07.02.1992 елның 2300-1 номерлы РФ Законы нигезендә, кибет киштәләрендә яраклылык вакыты чыккан товарларның булуы хокук бозу булып тора, әмма мондый товарларны сату сирәк күренеш түгел. Намуссыз сатучылар мондый товарларны күренекле урыннарга куялар, ташламалар белән кызыктыралар.

«Кулланучылар хокукларын яклау турында» 07.02.1992 елның 2300-1 номерлы РФ Законының 5 статьясы нигезендә, яраклылык срогы - товарны билгеләнеше буенча кулланырга мөмкин булган чор. Мондый срокны түбәндәге товар җитештерүчеләр билгеләргә тиеш:

• азык-төлек;

• дару;

* парфюмерия-косметика продукциясе;

• көнкүреш химиясе һәм башка шундый товарлар.

Срогы чыккан товарларны сату тыела.

Сыйфатсыз товар сатып алганда 2300-1 номерлы законның 18 статьясы сатып алучыга түбәндәгеләрне таләп итү хокукын беркетә:

• товарны гадәти саклану вакыты булган товарга алыштыру яки сатып алу бәясен яңадан исәпләү белән алыштыру;

• бозылган товар өчен түләнгән сумманы кире кайтару.

Яраклылык вакыты чыккан товарны сатып алганда, товарны кибеткә кайтарырга кирәк. Шул ук вакытта закон буенча касса чегының булмавы кулланучының бозылган хокукларын торгызу өчен киртә түгеллеген белү мөһим, чөнки сатып алу фактын төрлечә исбатларга мөмкин. Сатып алуны раслауда түбәндәгеләр ярдәм итәчәк:

• түләү банк картасы белән башкарылган булса, банк отчеты;

• шаһитләрнең күрсәтмәләре;

• кибетнең үзендә видеокүзәтү камераларыннан мәгълүматлар.

Үз абруен кадерләгән кибеттә срогы чыккан товарны алыштыру яки аның өчен акча кайтару һичшиксез башкарыла. Әмма сатучы законга турыдан-туры каршы килә торган позицияне биләгән очраклар бик сирәк.

Бу очракта сатып алучыга:

• дәгъва китабын таләп итәргә һәм контакт мәгълүматларыгызны күрсәтеп тискәре язма калдырыгыз;

• сатучы һәм сыйфатсыз товар турында тулы мәгълүмат биреп, контроль органга шикаять белән мөрәҗәгать итәргә мөмкин.

Конфликтны тыныч юл белән хәл итә алмаса, кулланучы судка дәгъва гаризасы белән мөрәҗәгать итә ала.