Кулланучы игътибарына: куркынычсыз «незамерзайка» сайлыйбыз

2021 елның 21 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы территориясендә әйләнә-тирә һаваның тотрыклы минус температуралары сезонында автомобильчеләрнең алыштыргысыз туңмый торган сыеклыкка да ихтыяҗы да кискен арта.

Нәкъ менә шуңа күрә дә Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Казан территориаль органы автотранспорт хуҗаларына туңмый торган тәрәзә юа торган сыеклыкны – яки халыкта «незамерзайка»ны сайлауга максималь игътибар белән карарга тәкъдим итә.

«Незамерзайка» автомобиль йөртүче өчен дә, аның пассажирлары өчен дә куркынычсыз булырга тиеш.

Кышкы пыяла юу сыеклыклары ароматизаторлар һәм буяулар кулланып, өслек-актив матдәләр (ПАВ) кушып, спирт эремәләреннән җитештерелә.

Заманча пыяла юдыручы сыеклыкларда изопропил спирты, пропиленгликоллар, этиленгликоллар кулланалар. Изопропил спиртын пыяла юдыртучы сыеклыклар җитештергәндә куллану рөхсәт ителә. Ул ацетонны хәтерләтә, хәтта концентрацияләнгән тәмләткечләр белән дә, әмма бу спирт кеше өчен агулы түгел.

Шуны да билгеләп үтәргә кирәк, спирт нигезендә пыяла юдыручы сыеклыкларда азык-төлек булмаган спирт һәм азык максатлары өчен яраксыз. Кызганычка каршы, легаль булмаган җитештерүчеләр пыяла чистарткычларда метил спирты кулланалар.

Метил спирты (метанол) - бик куркыныч токсик матдә, органолептик үзенчәлекләре буенча этил спиртыннан аерылмый диярлек һәм көнкүрештә кулланылган очракта кеше сәламәтлегенә тискәре йогынты ясарга һәм хәтта  үлемгә китерергә мөмкин.

Метил спирты (метанол) - нерв һәм кан тамырлары системаларына, күрү нервларына, күзләрнең челтәрләренә юнәлтелгән көчле кумулятив агу.

«Кулланучылар хокукларын яклау турында» РФ Законының 7 статьясы нигезендә, кулланучы аны куллану, саклау, ташу һәм утильләштерүнең гадәти шартларында товарның кулланучының тормышы, сәламәтлеге, әйләнә-тирә мохит өчен куркынычсыз булуына, шулай ук кулланучы мөлкәтенә зыян китермәвенә хокуклы.

Кулланучыга товарның маркировкасын игътибар белән өйрәнергә кирәк.

Намуслы җитештерүчеләр компания логотибын күрсәтә, һәм барлык язулар да җиңелл укыла торган шрифт белән языла. Шулай ук сыйфатлы продукция этикеткаларында кулланучы пыяла юдыра торган сыеклыкны куллану буенча Инструкцияне, җитештерү датасын һәм саклау вакытын, составны, куллану вакытында барлык саклык чараларын һәм җитештерүченең кире адресын укый алачак. Кирәк булган очракта, кулланучылар сәүдә итү урынында мәҗбүри тәртиптә булырга тиешле ярашлылык сертификаты белән танышырга хокуклы.

«Кулланучылар хокукларын яклау турында» РФ Законының 8,10 статьясы нигезендә, җитештерүче (башкаручы, сатучы) кулланучыга товарлар турында (Россия Федерациясе субъектларының дәүләт телләрендә һәм Россия Федерациясе халыкларының туган телләрендә) кирәкле һәм дөрес мәгълүматны үз вакытында тапшырырга тиеш. Мәгълүмат кулланучыларга товарларның аерым төрләре өчен кабул ителгән этикеткаларда, маркировкада яки башка ысул белән товарларга кушып бирелә торган техник документларда җиткерелә. Товарларның туры килү-килмәвен мәҗбүри раслау турындагы мәгълүмат техник җайга салу турында Россия Федерациясе законнары белән билгеләнгән тәртиптә тапшырыла, һәм үз эченә документ номеры, аның гамәлдә булу вакыты һәм аны биргән оешма турында белешмәләрне ала.

Моннан тыш, туңмый торган сыеклыкка дәүләт теркәве турында таныклык рәсмиләштерелгән булырга тиеш, аның күчермәсе сатучыда сакланырга, шулай ук җитештерүче тарафыннан җибәрелә торган продукция партиясе белән бирелергә тиеш.